Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

e-dziennik"...Dziś ojczyzny uczyć się trzeba
W pochyleniu nad kołyską dziecka.
Żeby dzieci od zła uchronić
I nauczyć prawości serca.
Żeby słowo „tak” – i – „nie” nie znaczyło jednocześnie,
Żeby szczęście W posiadaniu Nie zamknęło się boleśnie.
Żeby wolność W „róbta, co chceta” Nie została zamieniona.
To jesteśmy winni tym, Którzy przyjdą po nas.."


10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. W tym dniu cała społeczność szkolna przyszła odświętnie ubrana, były kotyliony, a na szkolnym korytarzu słychać było hymn śpiewany przez najmłodszych uczniów czekających na zajęcia. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy uczniowie zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego",  w związku z akcją MEiN „Szkoła do Hymnu”. Następnie odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały Pane: Barbara Antosz i Barbara Dutka, o oprawę muzyczną zadbał Pan Mariusz Pazdan. Uczniowie klas starszych zaprosili wszystkich do odśpiewania „Roty” „…Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. 
Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy…” wypłynęło z serc uczniów tych dużych i tych małych.  Podczas akademii wysłuchaliśmy pięknych patriotycznych wierszy o tematyce umiłowania ojczyzny, walki o jej wolność, bohaterstwa i patriotyzmu. Słowa przeplatane były utworami muzycznymi, które poruszyły niejedno serce: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, „Legiony”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” i „Dziewczyna z granatem”. Na zakończenie ze sceny usłyszeliśmy "…Pamiętajmy, że ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je ciągle umacniać i stać na jej straży. Nie zapominajmy o roku 1939 i latach powojennych".

Po występie uczniów głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Rafał Siedlecki, który mówił o patriotyzmie i zachęcał uczniów do bycia patriotą już od najmłodszych lat. Niespodzianką był występ uczennicy klasy VII Wiktorii Siempińskiej wicemistrzyni polski w podnoszeniu ciężarów do 15 lat w kat wag. do 40 kg. Wszyscy uczniowie z zachwytem i zdumieniem wpatrywali się jak ta drobniutka uczennica bez wysiłku dźwiga bardzo ciężką sztangę.
Na zakończenie odbyło się rozstrzygniecie konkursów bibliotecznych i wręczenie nagród.