Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

e-dziennik

                      Styczeń

05.01.2022
Zapraszamy do przeczytania bajki "Pani Zima" Grażyny Schneider:

" Jesień już się kończyła i zima nadchodziła, a tego roku miała być sroga i bardzo zimna.
Dzieci z nadchodzącej zimy się bardzo cieszyły. Oj! będziemy się bawiły.
Tego roku zima przyjechała jak zawsze do nich saniami, ubrana była cała na biało. Sukieneczka, którą miała na sobie mocno się jej srebrzyła. Kiedy w niej zima spacerowała wszystko pod jej nóżkami  skrzypiało. Tego roku zima dzieciom prezentów dużo przywiozła lecz z niektórych, dzieci nie były zbytnio zadowolone. Płatki śniegu dla dzieci miała, toteż zaraz nimi je obsypywała. Na drzewa i krzewy przy drogach i na wszystko to co było w zagrodach. Zimo! Dzieci mówiły jesteś taka piękna lecz na drodze zaspy lubisz robić co nam utrudnia po nich jeździć i chodzić.
Sypiesz, sypiesz śnieżkiem białym, pola zasypujesz a w miastach pięknie dachy domów bielisz, a dzieci się cieszą, cieszą kiedy to białe gwiazdeczki na nich z nieba lecą. Bałwany ze śniegu takie duże dzieci lepić lubią, nos z marchewki czerwonej zrobią, dwa węgielki za oczy włożą a na głowie kapelusz jaki piękny z kolorowymi piórami przybrany bałwan będzie miał. Obok chochoł cały oszroniony stanie i wokoło niego zacznie się tańcowanie i śpiewanie. A na śniegu Grześ orła zrobi  bo on lubi figlowanie. Chociaż tej zimy zimno i mróz tęgi to dzieci cieszą się. Wtem słychać jakieś głosy ach to Tola i Ola na saneczkach jadą z góry i wołają, halo jedziemy z górki na pazurki, halo jedziemy z górki. A na nartach z góry jedzie Jasio a za nim Tolek rudy. Razem z zimą srogą zabrał się też pan mróz saniami i tak mówi! Będę mroził nosy, uszy, ręce Wam dzieci. A że imieninki miała Ania właśnie zamiast kwiatków zima śniegu jej dała. Wszystko nim obsypała. Drzewa, krzewy, lasy, pola pierzynką ciepłą przed mrozem okryła. Oj hojna ta zima była, oj hojna była. Kiedy już do domku dzieci wróciły to przez okienko popatrzeć sobie chciały, lecz prawie nic na zewnątz nie widziały.
Szyby są całe zamalowane, jakież to na nich piękne wzory, a jakie ciekawe obrazy powstały. Dziwiły się tylko że nie słyszały aby taką piękną wystawę ktoś miał zorganizować. To wernisaż zimowy a zorganizował go malarz przybyły to ten pan mróz. On na szybach maluje a my o nim nic nie wiemy ale go podziwiamy. Zima mroźna i sroga ale jaki urok piękny ma, niech ona do wczesnej wiosny trwa."

Lubisz kolorować? kliknij link i pokoloruj bałwanka:  Kolorowanki Online

04.01.2022

Dziś kilka przysłów o zimie. Warto uczyć się przysłów. Dzięki nauce na pamięć przysłów i powiedzeń ludowych rozwijamy zasób słownictwa o gwarowe lub dawne słowa. Zimowe przysłowia warto przekazywać z pokolenia na pokolenie.

 

Jak niedźwiedź budę buduje, to zima się szykuje.

Liść na drzewie mocno się trzyma, nie tak prędko będzie zima.

W październiku jak liście z drzew nie spadają, będzie tęga i ostra zima.

Gdy październik ciepło trzyma, zwykle bywa mroźna zima.

Gdy w Barbarę pada — zima ostra się zapowiada.

Dłużej świat zima ziębi, niż lato ogrzewa.

Dopiero zimą można odróżnić biednych od bogatych.

     

Kiedy ptaki w zimę śpiewają, to w maju im dzioby pozamarzają.

Gdy woda zimą w rzekach huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.

Luty zimny i suchy, sierpień będzie gorący.

Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa. Długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa.

Po suchej zimie wiosna bez deszczów nie minie.

W Katarzynę z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej.


Zapraszamy do nauki piosenki "Ulepimy dziś bałwana":

Elsa?!
Ulepimy dziś bałwana!
No chodź zrobimy to!
Tak dawno nie widziałam cię,
Nie chowaj się, uciekłaś gdzieś czy co?
Bawiłyśmy się razem
A teraz nie,
dlaczego tak jest czy wiesz?
Ulepimy dziś bałwana?
Albo zrobimy coś innego...
(Anka, idź sobie!)
No to cześć...
Ulepimy dziś bałwana!
Na rower może wolisz iść?
Czy długo jeszcze tutaj czekać mam?
Bo do obrazów zacznę gadać tu jak nic!
Jedziesz Joanna!
I tak mi jakoś ciężko,
samej wśród tych ścian
Tykanie zegara znieść...
Elso...
Wiem, że tam cię znajdę...
Ludzie pytają co i jak...
Mówią odwagi i choć ciężko mi
Chcę otrzeć twoje łzy...
Czy dasz mi znak?
Nie mamy nic prócz siebie!
Ciebie ja, ty mnie
Jak mamy dalej żyć?
Ulepimy dziś bałwana?
Kliknij link i śpiewaj razem z Anną: https://www.youtube.com/watch?v=TEa7T0nFN8I

03.01.2022

Dziś pomysł na zimową pracę plastyczną"Bałwanek z wacików".

Materiały i przybory:

 • kolorowy papier – biały, czarny, czerwony, niebieski, zielony, pomarańczowy
 • waciki kosmetyczne
 • nożyczki
 • klej
 • ołówek
 • dziurkacz ozdobny /najlepiej w kształcie śnieżynki/
 • dziurkacz biurowy
1.Na arkuszu kolorowego papieru odrysowujemy duże koło – my użyliśmy do tego pokrywki od pudełka ale można też odrysować talerz. Narysowane koło wycinamy.

 2. Dwa płatki kosmetyczne przecinamy na pół i przyklejamy na kółko – to będą śniegowe zaspy. Następnie   naklejamy dwa całe waciki jako bałwanka.

3. Niewielki, prostokątny kawałek zielonego papieru składamy na pół, rysujemy na nim pół choinki a następnie wycinamy ją.

4. Z kolorowego papieru wycinamy kapelusz oraz szalik a następnie wszystkie wycięte elementy naklejamy na pracę.

5. Zwykłym dziurkaczem robimy kilka dziurek w czarnym papierze i naklejamy je jako oczy i guziki. Z czarnego fragmentu papieru wycinamy również uśmiech a z pomarańczowego marchewkę na nos.

6. Dziurkaczem ozdobnym w kształcie gwiazdki wycinamy kilka gwiazdek, naklejamy je na obrazek i nasze dzieło jest gotowe.Grudzień

22,12.2021

Noc wigilijna to wyjątkowa noc, która znalazła swoje udokumentowanie w wierzeniach, które przetrwały w tradycji ludowej. Jedno z nich mówi, że w Wigilię o północy, kiedy na świat przychodzi Chrystus w przyrodzie następują cuda. Kwiaty na chwilę otwierają pąki pod śniegiem, kwitnie także czarodziejski kwiat paproci (drugi raz ma to miejsce w noc św. Jana), woda w studniach oraz strumieniach nabywa właściwości leczniczych i potrafi przeistoczyć się w miód, bądź w płynne metale – złoto i srebro. Według wierzeń w tą magiczną noc zwierzęta klękają przy żłobach w hołdzie Bożemu Narodzeniu i przemawiają ludzkim głosem.  
Zapraszamy do obejrzenia bajki "Historia Bożego Narodzenia".

Kliknij link: https://www.youtube.com/watch?v=p3rMMi7DMfY
                                      

2o.12.2021

Niestety znów wróciliśmy do nauczania zdalnego. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony. Znajdziecie tu różne pomysły na spędzenie wolnego czasu.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które kojarzą się nam z wieloma obyczajami. Dla wielu przedświąteczną tradycją jest pieczenie pierniczków. Zapach cynamonu, czy imbiru chyba od zawsze kojarzy się ze świętami.

Pierniczki są wykonywane z twardego, ciemnobrązowego ciasta, z mieszaniny mąki pszennej oraz żytniej. Bardzo ważnymi pierniczków są przyprawy – cynamon, imbir, a czasami goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, czy anyż.

Skąd wzięła się nazwa piernik? A no od staropolskiego słowa “pierny”, czyli pieprzny. Zachęcamy do upieczenia pierniczków, można je powiesić na choince, podarować komuś lub zjeść :-)

       

PRZEPIS NA PIERNICZKI

Składniki na około 55 pierniczków:

 • 300 g mąki pszennej
 • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
 • 2 duże jajka
 • 130 g cukru pudru
 • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
 • 100 g łagodnego miodu np. akacjowego*
 • 1 łyżka przyprawy do piernika
 • 1 łyżka kakao
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wsyp do naczynia, wymieszaj i wyrób do otrzymania gładkiego ciasta (można mikserem). Ciasto może być klejące, ale nie dodawaj mąki.

Ciasto rozwałkuj na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypuj je małą ilością mąki – tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy.

Wykrój różne kształty pierniczków. Układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piecz w temperaturze 180ºC przez około 8 – 10 minut (długość pieczenia zależy od wielkości pierniczków, mniejsze pieczemy nawet krócej). Wyjmij, wystudź na kratce. Udekoruj.

Jak udekorować pierniczki? Pomysły znajdziesz w linku: https://www.youtube.com/watch?v=OWc-aI4peQ8

17.12.2021
W listopadzie uczestniczyliśmy w akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”. Za udział w akcji otrzymaliśmy podziękowanie i certyfikat:Zaczęła się zima i to ona stała się tematem prac plastycznych. W związku ze zbliżającymi się świętami projektowaliśmy kartki świąteczne wykorzystując różne programy komputerowe. Dołączyliśmy do akcji MEN "Razem na święta" i przygotowaliśmy personalizowane kartki z życzeniami dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy w Zagorzycach Dolnych.  Staraliśmy się również nie zapominać o ruchu, gdy tylko była możliwość ćwiczyliśmy grę w tenisa stołowego na sali gimnastycznej.
 


Listopad

W listopadzie dołączyliśmy do Akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”. Akcja pod patronatem MEN zorganizowana została przez Siostry Dominikanki prowadzące katolicką szkołę i miała na celu uczczenie funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji- broniącej Polskiej Granicy. Świetliczanie z ochotą przystąpili do malowania, kolorowania, wycinania i tak powstał plakat „Duma i Szacunek”.  W tym miesiącu mieszaliśmy świat internetowy z rzeczywistym. Zajęcia z rzeczywistości mieszanej sprawiły wszystkim mnóstwo radości. Koniec miesiąca poświęciliśmy na tworzenie avatarów. Oczywiście nie zapominaliśmy, że ruch to zdrowie i kiedy tylko była możliwość ruszaliśmy się na sali gimnastycznej 😊.  
                             


Październik

W październiku poruszyliśmy jesienne tematy. Robiliśmy prace plastyczne nawiązujące do tej pory roku. Złota Polska Jesień cały miesiąc darzyła nas słońcem i wysokimi temperaturami, a my staraliśmy się codziennie korzystać z tej przepięknej pogody. Od sponsorów pozyskaliśmy kilka nowych gier, najbardziej uczniom przypadł do gustu Super Mario. Dzięki Panu Dyrektorowi na świetlicy pojawiły się klocki Lego, które zawładnęły naszymi "świetlikami"😊. Koniec października związany był ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Rozwiązywaliśmy krzyżówki związane z naszą ojczyzną, układaliśmy Polskę z puzzli i robiliśmy kotyliony.

     
   

WRZESIEŃ
Początkiem września odbyła się rekrutacja do świetlicy szkolnej. Wszyscy przyjęci uczniowie poznali już regulamin funkcjonowania świetlicy. W tym miesiącu przypomnieliśmy, także zasady ruchu drogowego. Ponieważ wrzesień darzył nas piękną pogodą, staraliśmy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Udało nam się również pozyskać od sponsorów duży zestaw ciastoliny, który urozmaici świetlicowe zajęcia.