Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

 

 

3 maja jest świętem państwowym ustanowionym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie. Konstytucja 3 Maja stała się symbolem historyczno-narodowym.Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej  i otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto  podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem naszego narodu.

Aby uczcić tak ważne święto uczniowie starszych klas pod opieką Pani Emilii Matusz nagrali film upamiętniający wydarzenia związane z powstaniem Konstytucji 3 Maja. W związku z pandemią i trwającym nauczaniem zdalnym uczniowie swoje scenki nagrywali w domach. Powstał z nich piękny patriotyczny dokument, który pokazuje jak bardzo mamy utalentowanych uczniów.

Oprócz filmu na temat uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji powstały dwie prezentacje. Pierwszą z nich przeznaczoną dla uczniów klas młodszych przygotowała Pani Barbara Bassara, a drugą dla uczniów klas starszych przygotowała Pani Anna Łagowska. To ważne by już od najmłodszych lat uczyć dzieci umiłowania i szacunku do ojczyzny.