Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

Wycieczka do Rzeszowa


 

28 kwietnia 2017 roku  uczniowie klas 3-6 uczestniczyli  w wycieczce do  Rzeszowa zorganizowanej pod patronatem Szkolnego Koła LOP przez Panią Barbarę Bassara.

                             Pierwszym punktem programu  była wizyta w schronisku „Kundelek”. Uczniowie bardzo cieszyli się, że mogą osobiście przekazać zebraną w szkole karmę dla psów i kotów. Od Pani, która oprowadzała nas po obiekcie dowiedzieli się wielu interesujących faktów, np. w jaki sposób zwierzęta trafiają do schroniska, jak karani są właściciele porzucający swoje zwierzęta, jaką rolę pełnią w schronisku wolontariusze, jakie organizacje wspierają instytucję, jakie są procedury „adopcji” zwierząt. Dzieci  mogły także zobaczyć w jakich warunkach przebywają zwierzęta w tym schronisku. Pani przewodnik podkreśliła, że najlepsze warunki w schronisku nie zastąpią zwierzętom domu i opiekunów i zachęcała do przygarniania zwierząt i włączania się w ramach wolontariatu w pomoc schroniskom.                             Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie miasta. Rzeszów to miejscowość dość znana, lecz nie od strony turystycznej. Będąc tam, warto wybrać się na krótki spacer, by zobaczyć, jak ciekawe miejsca kryje w sobie to miasto.  Trasę po Rzeszowie rozpoczęliśmy  od spaceru przez Ogrody Bernardyńskie, mijając  Pomnika Walk Rewolucyjnych i udając się w kierunku  Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Spacerując po naziemnym przejściu oglądaliśmy wystawę fotograficzną Dawniej w Rzeszowie. To niezwykła wystawa plenerowa przygotowana przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Czarno –białe fotografie Edwarda Janusza i Rodziny, Józefa Zajączkowskiego, karty korespondencyjne ze zbioru Zbigniewa Tybury z Rzeszowa oraz dokumenty ze zbioru Antoniego Szczygła i Marka Czarnoty ( cytaty z gazet z przełomu XIX/XX w.) prezentują  odbiorcom  oryginalny wizerunek Rzeszowa oraz ważne wydarzenia, które miały odzwierciedlenie w ówczesnej prasie. Później wzdłuż deptaku, ulicą  3 Maja dotarliśmy do Rynku, gdzie bije serce miasta.  Rynek jest centralnym placem Starówki oraz miejscem wielu imprez muzycznych, kulturalnych i sportowych. Tam oglądaliśmy  Ratusz, odrestaurowane zabytkowe kamieniczki, pomnik Tadeusza Kościuszki i studnię oraz  budynki współczesne: hotele, restauracje, kluby, puby, muzea.

                Głównym celem wycieczki  było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Przebiega ona pod kamienicami i płytą Rynku i liczy369 metrów. Obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy, sięgających10 metrów w głąb ziemi. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje.  Można tam zobaczyć  relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat, kilkusetletnie cegły oraz ciekawe wystawy tematyczne.  Wędrując podziemnym  szlakiem poznawaliśmy historię naszego wojewódzkiego miasta. Obraz rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieku przedstawiają dużych rozmiarów fotografie umieszczone na ścianach tuż przy wejściu do obiektu. Szliśmy tzw. Aleją Herbową, której ściany ozdobione są herbami kolejnych właścicieli Rzeszowa oraz herbem Podkarpacia. Chłopców zaciekawiły  pistolety oraz zbroje i narzędzia tortur. Dziewczynki  zainteresowały naczynia i zabawki z gliny, dawne narzędzia. Pan przewodnik w ciekawy sposób przekazywał informacje na temat rozwoju handlu i codziennego życia mieszkańców  Rzeszowa w dawnych czasach. Po tej wycieczce wiemy mdi.,  że piwnice w dawnych czasach służyły nie tylko  do przechowywania towarów, a także jako warsztaty, najczęściej stolarskie i garncarskie.

                Wycieczka do pobliskiego miasta wojewódzkiego  wiele nas nauczyła, zdobyliśmy nowe informacje na temat  życia naszych przodków i historii Rzeszowa, a przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, że nasz region kryje wiele tajemnic,  a blisko nas są miejsca, które warto odwiedzić i poznać.

Opracowała: Pani Barbara Bassara