Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

Jak to dawniej bywało z Zapusty
 

                27 lutego gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Obrzędowegoz Zagorzyc: Panią Katarzynę Róg i Pana Józefa Gwiżdża. Spotkali się oni z uczniami klasy  I, II i V, by opowiedzieć im o tradycjach zapustowych naszego regionu.
                      Na początku pani Kasia, która jest także bibliotekarką, przeczytała  dzieciom fragment Plastusiowego Pamiętnika Marii Kownackiej p.t. Zapusty  na temat zwyczajów karnawałowych na Kujawach.Barwne i głośne korowody zapustnych, przebierańców obchodziły wsietamtym regionie  (zwykle od "tłustegoczwartku"  do  wtorku  zapustnego),  zbierając  datki i  składającżyczeniawszelkiej pomyślności gospodarzom. Wśród przebranych postaci korowodu znajdowałysię,np. zwierzęta,  które  symbolizowały, a to życie, a to wegetację np. „koza", "bocian", "koń" i"niedźwiedź”.
                      U nas na Podkarpaciu  w zapusty również odwiedzały gospodarzy przebierane grupy, wśród których wyróżniały się, tzw. droby i Cyganki. Pan Gwiżdż opowiedział dzieciom  o zwyczajach miejscowych drobów zapustnych,  a także zaprezentował strój i wykonał przyśpiewki popularne w tamtym okresie. W dalszej części dzieci obejrzały zdjęcia  przedstawiające kultywowanie tych tradycji przez Gminną  Bibliotekę z inicjatywy Pani Katarzyny Róg oraz film prezentujący widowisko, pt. Droby zapustne, wystawiany  przez Zespół Obrzędowy z Zagorzyc w sędziszowskim Domu Kultury w lutym 2012r. 
                Na zakończenie spotkania uczniowie sami mogli wcielić się w rolę drabów;chętnych do zabawy nie brakowało.Dzieci z uwagą słuchały opowieści  na temat zwyczajów, które były kiedyś  istotą życia wiejskiego, a dziś odchodzą w zapomnienie.

Opracowała: Jolanta Kłósek