Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego             

            16 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły i nauczyciele wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem i fotografem- Panem Pawłem Niemczakiem. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy opiekunek  Szkolnego Koła PTTK– Pani Zyty Wiktor i Pani Barbary Bassara.

            Globtroter opowiedział o swojej wyprawie w Himalaje (którą odbył  6 -28 maja 2014 r) . Podczas niezwykłej lekcji geografii  uczniowie dużo dowiedzieli się o trekkingu (wędrówek pieszych w Himalajach nepalskich), klimacie strefy podzwrotnikowe oraz o życiu mieszkańców Azji. Na początku podróżnik wyjaśnił, w jaki sposób przygotowuje się do wędrówek wysokogórskich i jak one przebiegają, W dalszej części zaprezentował zdjęcia wykonane podczas wędrówki przez Himalaje oraz przekazał informacje na temat zwiedzanych miejsc w Nepalu. Mogliśmy się dowiedzieć, jak wyglądają górskie miasta i wioski oraz w jakich warunkach mieszkają i pracują mieszkańcy Azji. Niezwykle ciekawe były wiadomości na temat religijności, codziennego życia, ale też potraw, trybu życia i rozwoju turystyki  w tamtych  rejonach świata.

            Prezentacja  bardzo spodobała się uczniom, także ze względu na wyświetlane zdjęcia (sceny z życia mieszkańców i wspaniałe krajobrazy), które autor uchwycił aparatem podczas swej wyprawy do Nepalu. Taka forma poznawania  państwa czy konkretnego miasta jest  interesująca, co można było zauważyć obserwując skupionych uczestników spotkania. Dzieci i nauczyciele mieli możliwość poznania wielu ciekawostek dotyczących tego regionu oraz pogłębienia swojej wiedzy przyrodniczo- geograficznej i społeczno- kulturalnej o tym obszarze. Dziękujemy bardzo i liczymy na kolejne takie wydarzenia.


Opracowała: Pani Jolanta Kłósek