Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego


                     24 listopada po raz kolejny z uczniami naszej szkoły spotkały się Panie ze Stowarzyszenia  Gospodyń  Wiejskich Zagorzanki.Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 3a i 3 b pod opieką wychowawców. Na początku Pani Dyrektor Ewa Połeć wygłosiła krótka pogadankę na temat  tradycji i wróżb listopadowych, nie tylko andrzejek , ale zapomnianych już katarzynek. Później Pani Jadwiga Pasela opowiedziała, jak dawniej wróżono w naszym regionie. Przypomniała andrzejkowe wróżby z obierek jabłka, sztachetów w płocie, szczekania psa czy zaglądania do studni.  Dziś  pamięć o nich mogą utrwalić takie spotkania.

                     25 listopada, w dniu imienin Katarzyny symbolicznie rozpoczynano także wypiek pieników. To właśnie w listopadzie wyrabiano już  ciasto i wypiekano popularne pierniczki Katarzynki- o charakterystycznym kształcie chmurek, które były w grudniu ozdoba choinek i świątecznego stołu. Ten zwyczaj również przypomniały Panie ze Stowarzyszenia  Gospodyń  Wiejskich Zagorzanki.Uczniowie obserwowali przegotowanie przez gospodynie ciasta piernikowego, wykrawanie, pieczenie, lukrowanie i zdobienie ciasteczek.Najwięcej radości dostarczyło dzieciom własnoręcznie wykonywanie pierników, każdy mógł wyciąć i ozdobić ciasteczko. Spotkanie zakończyła wymiana przepisów .

                      Piękne obyczaje warte są tego, żeby je kultywować, a szkoła w procesie wychowania może je utrwalać i chronić od zapomnienia.