Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

                                  
Grudzień

Grudzień przywitał nas Mikołajkami i Barbórką. Poznawaliśmy ciężką pracę górników, oglądaliśmy prezentację na ten temat i malowaliśmy węglem rysunkowym.  Nie zabrakło, też zajęć ruchowych, które są szczególnie lubiane przez wszystkich wychowanków świetlicy. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje. Robiliśmy aniołki z masy solnej i ozdabialiśmy gipsowe bałwanki. Na płytach CD powstały kolorowe choinki. Śpiewaliśmy kolędy i poznaliśmy zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami.


 

Listopad

Listopad rozpoczęliśmy od zadumy z okazji Święta Zmarłych. Poznaliśmy tradycję obchodzenia tego święta w rożnych krajach Europy. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, a gdy pogoda dopisywała cieszyliśmy się zabawami na świeżym powietrzu.  Starsze dziewczynki z naszej grupy wystąpiły na Wieczornicy zorganizowanej z okazji 100 -lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym miesiącu swoje urodziny obchodził Pluszowy Miś, z tej okazji przygotowaliśmy misiowe kanapki, poznaliśmy historię powstania tej zabawki i robiliśmy misie z płyt CD. W głosowaniu dzieci na ulubionego misia z bajki zwyciężył miś Jasia Fasoli. Koniec miesiąca spędziliśmy Andrzejkowo, zapoznaliśmy się z początkami tej tradycji,  były też wróżby i tańce.PAŹDZIERNIK

W październiku przypominaliśmy znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się. Oglądaliśmy filmy edukacyjne i przygotowaliśmy gazetkę związaną z tym tematem.Pogoda nam dopisywała cały miesiąc, więc codziennie organizowaliśmy zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.  Poruszyliśmy również temat jesieni, malowaliśmy liście, zbieraliśmy orzechy, wyklejaliśmy Panią Jesień. Dziewczęta ćwiczyły układ taneczny, który przygotowaliśmy na szkolne obchody Święta Niepodległości. Od sponsorów udało nam się pozyskać różnokolorowe farby i tor samochodowy, który sprawił wszystkim mnóstwo radości.


WRZESIEŃ

W miesiącu wrześniu odbyła się rekrutacja do świetlicy szkolnej. W tym roku grupa liczy 28 uczniów  z klas I-VI. Mimo zróżnicowania wiekowego uczniowie bardzo fajnie się razem integrują.

Pierwszy tydzień września był czasem na poznanie zasad zachowania i podpisanie regulaminu świetlicy szkolnej.

Następnie skupiliśmy się na dobroczynnej roli owoców i warzyw dla naszego zdrowia. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, powstała, też gazetka związana z tym tematem. Był „Dzień jabłka i gruszki”, podczas, którego kosztowaliśmy tych owoców. Niespodzianką dla dzieci były warsztaty pieczenia babeczek. Babeczki, już w ubiegłych latach pojawiały się w naszej świetlicy, ale tym razem były to babeczki … marchewkowe. Początkowo dzieci z wielkim niedowierzaniem podeszły do tej „kulinarnej marchewkowej przygody”😊, ale efekt przerósł wszelkie oczekiwania. Babeczki okazały się przepyszne i niejeden uczeń prosił o przepis, bo chciał je upiec z mamą w domu. Warsztaty miały na celu zachęcenie dzieci do jedzenia zdrowych przekąsek.

Praktycznie cały wrzesień pogoda nam dopisywała więc spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Nie zabrakło, też zabaw i gier ruchowych na sali gimnastycznej, w większości były to gry w piłkę nożną i dwa ognie. A dla tych, którzy potrzebowali odpoczynku była chwila relaksu na materacu😊.